Богоявлення. Хрещення Господнє (19 січня)

  • Оцініть матеріал!
    (3 голосів)

Під час Хрещення Господь явив тайну Пресвятої Трійці - Бог Син прийняв хрещення, Бог Отець свідчив з неба, а Бог Дух Святий зійшов у видляді голуба. Саме так свідчить Євангеліє і так трактує цю подію тропар свята Хрещення, від чого це свято має ще одну назву - Богоявлення. В хрещенні Іісуса Бог явив людям, що Він є Богом.

Хрещення, яке здійснював Іоанн, означало, що подібно тому, як тіло очищається водою, так і душа людини, що увірувала в Істинного Бога через щиросердне покаяння, очищена буде Христом від усіх гріхів. Серед тих людей, що приходили до Іоанна, було чимало таких, які вважали себе праведними і не хотіли каятися, а насправді були порочними і злᄌми. Фарисеї  пишалися своїм походженням від Авраама, виконанням закону і вважали себе гідними увійти в царство Месії. Саддукеї ж взагалі не вірили у воскресіння із мертвих і в майбутнє життя. Таким людям Іоанн говорив: «Хто сказав вам бігти від майбутнього гніву?», тобто хто навчив вас, що ви самотужки можете уникнути гніву Божого і вічних мук у майбутньому житті? «Зробіть гідні плоди покаяння», тобто покажіть добрими справами каяття своє. «І не думайте говорити в собі: батько в нас Авраам, тому що говорю вам, що Бог може з цих каменів спорудити дітей Аврааму. Пам’ятайте: будь-яке дерево, що не приносить доброго плоду, зрубують і кидають у вогонь». Слухаючи такі слова, народ запитував його: «Що нам робити?» Іоанн відповідав: «У кого дві одежі, віддай одну незаможному, і в кого є їжа, роби те ж саме», тобто насамперед будьте добрими. А митарям (збирачам податків) Іоанн говорив: «Нікого не кривдьте, не обмовляйте і задовольняйтеся своєю платнею».

Багато хто тоді думав про Іоанна, чи не він і є Христос-Спаситель? Але Іоанн оголосив, що він не Христос. «Я хрещу вас водою, – говорив він, – але слідоᄐ за мною йде Сильніший за мене», тобто незабаром з’явиться Той, Кого ви очікуєте, – Христос; «Якому я негідний розв’язати ремінь взуття Його», тобто недостойний бути навіть Його слугою, знімати з Нього взуття; «Він буде хрестити вас Духом Святим і вогнем», тобто водохрещення, яке Він дасть, буде обпалювати гріхи ваші, як вогонь, і подавати вам благодать Духа Святого.

Багато чого ще проповідував святий пророк Іоанн, повчаючи народ, який приходив до нього. У той час, коли Іоанн Предтеча проповідував на берегах Йордану і хрестив людей, Іісусові виповнилося тридцять років. Він також прийшов з Назарета на річку Йордан до Іоанна, щоб прийняти від нього водохрещення. Іоанн же вважав себе негідним хрестити Іісуса Христа і став утримувати Його, говорячи: «Мені потрібно хреститися від Тебе, а Ти приходиш до мене». Але Іісус сказав йому у відповідь: «Залиш тепер», тобто не утримуй Мене тепер, «тому що так потрібно нам виконати всяку правду» – виконати все в Законі Божому і показати приклад людям.

Тоді Іоанн скорився і охрестив Іісуса Христа. По здійсненні водохрещення, коли Іヨсус виходив з води, раптом розкрилися над Ним небеса. І Іоанн побачив Духа Божого, Який у вигляді голуба спускався на Іісуса, а з неба було чути голос Бога Отця: «Це є Син Мій улюблений, у Якому Моє благовоління». Тоді Іоанн остаточно переконався, що Іісус і є очікуваний Месія, Син Божий, Спаситель світу.

 


Тропар Хрещення Господнього

Во Иордане крещающуся Тебе, Господи,  троическое явися поклонение, Родителев бо глас свидетельствоваше Тебе, возлюбленного Тя Сына именуя, и Дух в виде голубине, извествоваше словесе утверждение.  Явлейся Христе Боже, и мир просвещей, слава Тебе.

Коли в Йордані хрестився Ти, Господи,  відкрилось поклоніння Святій Тройці, бо голос Отця про Тебе свідчив, називаючи Тебе улюбленим Сином, і Дух у вигляді голубиному ці слова стверджував. Слава Тобі, Христе Боже, що з’явився і світ просвітив.

 

 


 

 

Рецепт куті (сочива)

Інгредієнти

* 1 склянка пшениці

* 4 склянка води

* 70 г маку

* 70 г подрібнених горіхів

* 1/4 склянки родзинок

* мед на смак (2-4 ст. лᄒжки)

* кип’ячена вода для меду

 

Спосіб приготування:

1. На базарі можна купити вже підготовлену пшеницю, яка вариться швидше, ніж необроблена. Підготувати її можна і самостійно. Переберіть зерна пшениці, промийте їх і висушіть в теплій, але не гарячій духовці. Коли пшениця просохне, злегка побризкайте її водою, покладіть в полотняний мішечок або ступку і товчіть макогоном, поки оболонки зерен не облущаться. Знову промийте пшеницю і замочіть на ніч в холодній воді.

2. Наступного дня промийте пшеницю, залийте свіжій водою і варіть її на найменшому вогні до м’якості, періодично помішуючи і при необхідності підливаючи воду. Можна перекласти пшеницю в горщик і томити в духовці, підливаючи воду.

3. Поки вариться пшениця, залийте кип’ятком мак і залиште на 1 час. Потім воду злийте, додайте трохи цукру і розітріть мак добіла товкачем в ступці або міксером з насадкою-ножем.

Розтираємо макГотовий мак

4. Родзинки помийте, залийте окропом хвилин на 20, щоб родзинки набрякли, потім воду відцідіть.

5. Мед трохи розведіть кип’яченою водою.

6. Змішайте зварену пшеницю, товヌений мак, родзинки, горіхи і розведений мед.

Змішуємо кутю

Примітка: Кутю не можна зберігати довго, оскільки мед може заграти. Якщо ви плануєте їсти кутю не одразу, зберігайте її без меду, а мед додайте незадовго перед подачею до столу.

Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі