Христос воскрес! Воістину воскрес!

  • Оцініть матеріал!
    (1 Голосувати)

Слово «Пасха» єврейське і означає воно «проходження повз, позбавлення». Євреї, святкуючи старозавітну Пасху, згадували про звільнення своїх предків від рабства єгипетського. Християни ж, святкуючи Пасху новозавітну, тріумфують, оскільки Христос визволив все людство від рабства дияволу, дарував людям вічне життя і вічне блаженство. Пасха - головне свято для право­славних християн, «свят свято і торжество з торжеств», як співається в одному церковно­му гімні.

Великий Піст символізує земну історію, земне життя, - чи то окремої людини, чи то всього людства. Для християн, для Христової Церкви земне життя не є самоціллю: воно лише є часом приготування до життя вічного, до «життя майбутнього віку». І ось це блаженне життя, коли вже не буде ні теперішнього просто­ру, ні часу, коли замість теперішнього світу буде «нове небо та нова земля» ツоді Бог буде у всьому (так говорить нам Апокаліпсис - остання біблійна книга), - це благодатне життя в любові, це Царство Боже знаменує собою день Святої Пасхи разом із сліду­ючою за Святим Воскресінням пасхальною седмицею (тижнем).  

Людина поза Церквою не може уявити собі, що чекає світ, коли настане кінець історії. Православний християнин у великодні дні реально, життєво долучається до цієї таємниці. Той, хто розп’явся разом із Христом в дні Страсного тижня, той воскресає разом із Ним під час Пасхи. У Церкві в ці дні так багато духовноᄈо світла, що душі його важко вмістити. Але те, що душа переживає в цей час, є для неї безсумнівним підтвердженням істини про все, чому вчить свята Церква.

Нічна пасхальна служба починається хресним ходом. Священнослужителі з хрестом, світильником, хоругвами, кадилом виходять з вівтаря і разом з народом обходять навколо храму зі співом гімну: "Воскресіння Твоє, Христе Спасе, Ангели співають на небесах, і нас на землі сподоби чистим серцем Тебе славити". У цей час тріумфально дзвонять дзвони, і всі віруючі йдуть із запаленими свічками. Коли ж хід зупиняється біля зачинених західних дверей храму (хода при цьому символізує шлях до гробу Господнього мироносиць, а храм - печеру, яка закрита каменем), священик, уподібнюючись в цей момент до Ангела Євангелія, першим виголошує: «Христос воскрес із Мертвих, смертю смерть подолав і тим що у гробах життя дарував!» Весь подальший хід цієї чудової великодньої служби перемежовується радісними вигуками священнослужителів: «Христос воскрес!», на які народ відповідає:«Воістину воскрес!» 

Протягом усього Пасхального тижня здійснюються  особливі пасхальні служби - триває один радісний день. Тиждень Пасхальний - суцільний. Це означає, що посту в середу і п'ятницю немає. Увесь цей час прийнято їсти освячену пасха­льну їжу - яйця, паски. Спеціальний пасхальний сенс надається яйцю. Так як у яйці незримо присутнє життя, так і в кожному християнинові є таке насіння, яке зростає для вічного життя і яке ми отримуємо в Таїнстві Святого Хрещення.

До Великодньої седмиці приурочується Радониця - день пасхального поминання покій­них; він припадає на перший вівторок після пасхальних днів. Цього дня після Літургії здійснюється особлива пана­хида. З давнини існує звичай на Радоницю відвідувати могили своїх рідних. 

Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі