Великий піст: путівник

  • Оцініть матеріал!
    (5 голосів)

Великий піст - найкраща пора року. І якщо хтось вважає, що його початок віщує всілякі обмеження та заборони, то глибоко помиляється. Адже Великий піст - це подорож, паломництво до великої пасхальної радості, а хіба буває дорога без труднощів?

Як і належить будь-якій подорожі, пасхальне паломництво готує багато цікавих зустрічей і подій. А труднощі та скорботи, які виникатимуть дорогою, розчинятимуться радістю нашого сходження. Мільйони віруючих в усьому світі вирушають у цю подорож, яка приведе їх до світлого торжества Христового Воскресіння.   

Розквітнути душею, принести Господу духмяні квіти християнських чеснот - ось мета духовного паломництва. Саме тому Церква у своїх гімнах називає Великий піст духовною весною.

У перші чотири дні Великого посту головна подія для православних - читання в церкві Великого покаянного канону преподобного Андрія Критського, коли при світлі свічок у напівтемряві православного храму лунатимуть слова глибокого покаянного плачу та зворушливого моління перед Богом про помилування.

Покаяння - основний мотив Великого посту, головна справа на шляху до свята. До цього нас спонукає Церква з перших днів великоднього паломництва. 

У суботу першої седмиці ми вшановуємо пам'ять великомученика Феодора Тирона, який допоміг візантійським християнам дотриматися посту, звелівши замість осквернених ідоложертовною кров'ю харчів їсти коливо (відварена пшениця з медом). 

Перша неділя Великого посту - Торжество Православ'я. Саме цього дня у 842 році відбулося церковне святкування, встановлене візантійською царицею Феодорою на честь відновленого вшанування святих ікон. Це торжество перемоги Істини над неправдою, а також нагадування про те, що кожна людина є образом Божим. І щоб цей образ проявився в нас у всій повноті, ми повинні очищати себе від гріхів.

Сходячи щодалі вище на шляху до Великодня, ми не забуваємо і про наших спочилих братів і сестер. Молитися за їх упокій Церква буде три суботи поспіль - другу, третю і четверту. Ця молитва - свідчення нашої любові до ближніх, адже після смерті вони не зникають, а ми не викреслюємо їх із нашого життя. Любов вічна!

Другої неділі Великого посту ми дізнаємося про таємницю Божественного світла, що осяває святих, які очистилися молитвою і постом. Про нього в XIV столітті учив святитель Григорій Палама, пам'ять якого вшановується цього дня. Це світло Преображення - світло слави «майбутнього віку».

Дві седмиці позаду. І з цієї висоти нам уже видно Хрест Спасителя, без якого неможливе Воскресіння. Тому третій тиждень - Хрестопоклонний. На середину храму виноситься Святий Хрест, якому ми вклоняємось і який шануємо як знаряддя нашого спасіння.

Четверта неділя - пам'ять преподобного Іоанна Ліствичника, вчителя духовності, автора знаменитої "Лествиці" - порадника в боротьбі зі страстями та надбанні чеснот.

У четвер на п'ятій седмиці повністю читається канон преподобного Андрія Критського, звершується так зване «велике стояння», або «стояння святої Марії Єгипетської» (сама служба в більшості храмів звершуватиметься в середу ввечері). Під час цього богослужіння читають житіє преподобної Марії Єгипетської, яке багато віків поспіль є прикладом глибокого покаяння та можливості докорінної зміни життя.

У суботу п'ятої седмиці звершується особливе свято на честь Божої Матері - "Похвала Пресвятої Богородиці" - з читанням акафіста.

П'ята неділя Великого посту - день пам'яті преподобної Марії Єгипетської, прославляння Божого милосердя.

Субота шостої седмиці - Лазарева, спомин про воскресіння Іісусом Христом Лазаря Чотириденного, в якому ми бачимо провіщення Воскресіння Христового.

Шоста неділя Великого посту - Вербна - Вхід Господній до Єрусалима. Цього дня освячуються гілки верби, з ними ми стоятимемо під час богослужіння, немов жителі древнього Єрусалима, зустрічаючи Христа, Який іде на хресні страждання.

На Страсній седмиці кожен день - великий. Наша подорож добігає кінця, і ми йдемо за Христом, проживаючи разом із Ним події останніх днів Його земного життя.

Для нас надзвичайно важливо бути учасниками Таємної Вечері - Літургії Великого Четверга, а у Велику П'ятницю, з благоговінням стати перед розіп'ятим Христом, почути 12 страсних Євангелій (ця служба зазвичай звершується у Великий Четвер увечері).

Велика Субота - день скорботної тиші. "Да молчит всякая плоть человеча..." - піснеспів Літургії Великої Суботи закликає у великому трепеті та благоговінні змовкнути перед Таїною спасіння роду людського. Разом із благообразним Йосифом, праведним Никодимом і мироносицями ми беремо участь у погребінні Спасителя.

Увечері (напередодні Великої Суботи), а в деяких храмах і монастирях опівночі, звершується Служба Погребіння Христа.

... Христос ще у гробі, але все вже сповнене передчуттям пасхальної радості. Ось-ось настане довгоочікуваний день Воскресіння, коли буде відвалено камінь печери і світлий Ангел скаже: "Він воскрес!".

Церковна Православна газета, № 4 (206), лютий 2008 року

Схожі матеріали (за тегом)

Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі