Чого не можна православним?

  • Оцініть матеріал!
    (1 Голосувати)

Чи можна православним християнам носити шорти?, а читати Майстра і Маргариту?, а їсти суші?, а загоряти на морі? - такі питання часто присилають в редакції православних видань. Що можна взяти з собою з «минулого» життя, а що треба залишити? Таке враження, що християни - це дуже боязливі люди, які насамперед хочуть з'ясувати список «релігійних заборон».
Навіщо взагалі потрібні такі заборони і як не звести до них своє життя в Церкві, відповідає протоієрей Аркадій ШАТОВ, настоятель храму Святого благовірного царевича Димитрія при Першій лікарні міста Москви.

- Людина приходить в Церкву і розуміє, що тут багато що зовсім не так, як вона звикла. Багато що не «можна», і вона починає боятися зробити щось не так. Чи дійсно християнина на кожному кроці підстерігають небезпеки?
- Таке ставлення - нічого не можна і все страшно - буває у неофітів, в тих, хто лише прийняв християнство. Коли людина приходить в Церкву, для неї все життя змінюється. При наближенні до Бога все перетворюється, набуває іншого сенсу. Новачки ставлять дуже багато питань - і правильно роблять, тому що дійсно їм все потрібно переосмислити. Потім людина «підростає» і перестає так багато запитувати.
Тому, хто вже має якийсь досвід християнського життя, звичайно, простіше, він вже відчуває, розуᄐіє, що можна, а чого не можна.
Християнство - не релігія заборон, християнство - це релігія пасхальної радості, повнота буття. Але аби зберегти цю повноту, цю радість, треба бути дуже обережним, уникати тих спокус, яких так багато в світі. Апостол Петро каже християнам: «Трезвитесь, бодрствуйте, потому что противник ваш диавол ходит, как рыкающий лев, ища, кого поглотить» (1 Пет. 5: 8). Отже, треба жити зі страхом Божим і боятися спокус. Обережність і страх повинні супроводити життя християнина.

- Але що ж позитивного в страхові?
- Святий Василій Великий каже, що у людини є три рівні служіння Богові. Перший - рівень раба, коли людина боїться покарання. Другий - рівень найманця, коли людина працює ради винагороди. І третій - сина, коли людина робить все з любові до Бога. Авва Дорофій каже, що можна лише перейти з рівня на рівень, не можна відразу стрибнути до рівня синівської любові. Треба пройти ці попередні рівні. І якщо ці почуття - страху, покарання або бажання винагороди - є в душі людини, це не так погано. Значить, добрий початок покладено.
У Церкві часто говориться про страх. У храм, наприклад, треба входити зі страхом Божим. Страх перед Богом не знищує любові.
А ось боятися диявола більше ніж Бога - неправильно. Праведний Олексій (Мечов), наприклад, зневажливо називав диявола окаяшкою, він казав: «У нас два вороги: яшка (тобто самолюбивість, зарозумілість) і окаяшка» - таке зверхня назва того, кого переміг Христос.
Боятися спокус, бути обережним, звичайно, потрібно, але все повинно бути з розумною мірою.

- Як зрозуміти, де страх обгрунтований, а де надуманий? Чи не буває так, що страх просто паралізує людину, і вона, замість того аби хоч щось робити, нічᄒго не робить, боячись зробити «не так»?
- Диявол протягує людині дві руки. В одній - можливість бути безмежно розбещеною, розв'язаною, поступати довільно. У другій - бути закомплексованою, втікати від кожного куща. Треба вибирати середню, царську дорогу. Класифікувати страхи важко. Кожен випадок індивідуальний.

- Де ж знайти авторитет, до якого можна звернутися з питанням? Хто допоможе зорієнту­ватися в ситуації?
- Мені здається, для людини авторитетом має бути думка її духівника. Кожна людина повинна вибрати собі такого старшого товариша, а краノе - батька, і старатися його слухатися. Християнство - це не просто система правильних висновків. Наш занепалий розум може говорити, що ми все робимо правильно, тоді як ми здійснюємо вчинки, що перечать волі Божій. Тому людині необхідний наставник.

- Але ж не запитувати духівника про всякі дрібниці!
- Про все, що викликає сумнів, можна запитувати. Якщо питання викликане справжньою довірою духівникові, справжнім бажанням поступити по волі Божій, тоді будь-яке питання можливе. Як дитя приходить до мами і ставить інколи найбезглуздіші питання, а мама - відповідає. Неможливо скласти список питань, які можна і не можна задавати.
Якщо духівник вважає, що його запитують про щось незначне, він може так і сказати: «Знаєш, це не важливо, зверни увагу на істотніші речі». Так теж буває.
Хочу ще додати, що «питання по дрібницях» бентежать людей, які дивляться збоку, не знаючи, що в того, що запитує, всередині. Ось вони і бентежаться - як же так, весь час не можна, не можна. А чим людина живе? Вона, звичайно, живе не цими питаннями. Ці питання зовнішні.

- А як же самостійність? Сьогодні можна часто почути заклики бテти самостійнішими.
- У Євангелії Господь говорить: «...без Мене не можете робити нічого» (Ін. 15: 5). Отже, ми люди несамостійні. Якщо у людини є зв'язок з Богом, то вона, звичайно, може обходитися без допомоги наставників. Але зазвичай чим вища міра духовної досконалості людини, тим більше вона набуває смирення і слухається порад. Ми знаємо, як святі отці перевіряли намір преподобного Симеона Стовпника трудитися на стовпі. Вони послали до нього сказати: «Зійди зі стовпа». Як тільки Симеон почув це веління, він почав спускатися. А послані були навчені поступити так: якщо Симеон не послухається, силоміць змусити його зійти зі стовпа; якщо ж послухає, то залишити його стояти.
Він самостійний чи ні? Я бачив святих людей. Вони були самостійними, але дивно смиренними.

- Як все-таки зрозуміти, що можна, а чого не можна?
- Один православний західний святий говорив: «Люби Бога і поступай, як хочеш». Якщо людина любить Бога, то вона вже не може зробити нічого поганого, їй не хочеться робити погане. Коли людина любить Бога і всі її почуття, думки, бажання звернені до Бога, зло не має над нею влади.
Але, напевно, ніхто з нас не може сказати, що він настільки любить Бога, що отримав вже свободу. І оскільки ми любимо Його недосконалою любов'ю, а в якісь моменти, можна сказати, зовсім зрадили Його, любимо щось інше, для нас потрібні правила. Вони допомагають нам уникати спокус, розпізнавати зло, яке прагне поневолити нас. Старозавітні заповіді починалися із заперечення: не кради, не лжесвідчи. Багато що з того, що зараз у невіруючому світі вважається нормальним, насправді робити не можна - розпусничати, дивитися непристойні фільми, жити для себе, а не для інших, марнувати час.
Але, звичайно, не мають рації ті люди, які заклопотані лише питанням, чого робити не можна. Таке «обмежувальне» Православ'я втрачає сенс. Життя має бути засноване на позитивній роботі. А це любов до Бога, любов до ближнього, прагнення робити добро. Не можна зосередити своє життя лише на тому, аби не робити зла. Відмовляючись від чогось поганого, необхідно наповнювати своє життя чимось позитивним. У душі не може і не повинно бути порожнього місця.
Звичайно, зовнішнє впливає на внутрішнє. Але інша справа, що для когось зараз міняти стиль одягу не час, спершу треба перестати зраджувати своєму чоловікові. Наркоманові важливо перестати вживати наркотики, а кинути палити, напевно, він зможе потім. Створити чітку систему якихось зовнішніх регламентацій неможливо, тому що люди, прийшовши в Церкву, повинні орієнтуватися не на ці зовнішні заборони, а на правильну внутрішню позитивну роботу.


"Православие и мир"

Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі