Ігумен Валеріан (Головченко): Про чернецтво. Відповіді на мирські питання

  • Оцініть матеріал!
    (0 голосів)

У ідеалі чернець має бути в монастирі. Але я відношуся до так званого «приходського чернецтва», тобто служу на приході. Давайте відразу пригадаємо про те, що в самій кращій книзі про — «Чинонаслідування чернечого постригу» — ясно сказано: «Пребудеши ли в монастыре сем, или же в месте, где от святого послушания тебе сказано будет». Ченцям визначено жити в монастирі, або там, де призначений послух — на приходах.

Отець Валеріан, де ви служите?

— У ідеалі чернець має бути в монастирі. Але я відношуся до так званого «приходського чернецтва», тобто служу на приході. Давайте відразу пригадаємо про те, що в самій кращій книзі про — «Чинонаслідування чернечого постригу» — ясно сказано: «Пребудеши ли в монастыре сем, или же в месте, где от святого послушания тебе сказано будет». Ченцям визначено жити в монастирі, або там, де призначений послух — на приходах. Як правило, посилають туди, де важко — на «проблемні» приходи, які із-за своєї невлаштованості будуть дуже складні для одруженого духовенства. Адже одружений священик повинен, окрім іншого, піклується і про свою сім'ю. Отже я служу на приході, а проживаю один в міській квартирі.

У скільки років ви прийняли постриг, як прийшли до такого рішення?

— Я прийняв чернечий постриг, коли мені було 25 років. Прийняв його цілком свідомо, не під впливом якихось зовнішніх обставин. У 21 рік, після служби в армії і року в Політесі, я поступив на навчання в семінарію. Вже тоді думав, що, скоріш за все, стану ченцем, виберу дорогу чорного духовенства.

Чому люди йдуть в ченці?

— Я скажу про основну причину. Вона у всіх одна і та ж: Бог покликав! Це внутрішня причина настільки сильна, що ти не можеш займатися чимось іншим, інакше перестанеш бути собою. Хочу сказати, що я ніколи серйозно про свою вибрану дорогу не пожалкував. Так, у мене бувають хвилини слабкості, врешті-решт, у мене буває поганий настрій. Буває, що втомлююся від труднощів, проблем, що навалилися. Але з Божою допомогою це якось переборюю!

А не буває у ченців глибокого розчарування, чернечого життя «за інерцією»?

— У мене такого не було. За всіх розписуватися не буду, але у більшості — ні. Говорять: «Щоб не розчаровуватися, не варто чаруватиチя». Достатньо тверезого і зваженого підходу. А романтичні пориви — не привід для того, щоб на все життя стати ченцем.

Ось тому в ченці не заманюють, від чернецтва скоріш відговорюють. Коли молода людина виявляє бажання піти в монастир, самі ченці його відговорюють: «Та куди тобі! Йди одружуйся, народжуй дітей, займайся чимось корисним у миру!» І будуть досить жорстко це робити. У цьому є свій сенс. Вони дивляться, наскільки в людині це рішення усвідомлено, наскільки він твердий в бажанні йти цим шляхом. Щоб він на самому початкテ сам із собою розібрався. Тому перед чернечим постригом (початком чернецтва) дається досить великий випробувальний термін — це роки послушництва. Лише у виняткових випадках людину можуть постригти без випробувального терміну — якщо ті, хто приймають рішення, його вже давно знають, якщо більшу частину життя він був прихожанином цього монастиря.

Але бувають же випадки, коли молодих людей заманюють в чернецтво, підштовхують до чернецтва і агітують в чернецтво?

— Відразу скажу: я не вважаю, що це добре. Підбиваючи когось на будь-які дії: будь то чернецтво, або священство, або зміна місця роботи, зміна місця проживання, священик повинен використовувати свою владу (а він, як пастир, володіє певною владою над своїми пасомими) із величезною відповідальністю за те, що він радить. Він повинен десять разів подумати, чи зможе він за цю людину відповідати.

У чернецтво я нікого не звав. А якщо я радив якійсь людині задуматися про прийняття священного сану, то до цих пір не шкодую про це. Ось і прагну відноситися до цього питання з велиᄎим міркуванням. Якщо хтось вирішить, що це чернецтво йому дійсно необхідне — будь ласка. Але звати кого-небудь в монастир просто так, ради безкоштовної робочої сили... Це вийде «колгосп імені Ісуса Христа», а не монастир!

Який відсоток ченців йде із монастиря? Були на вашій пам'яті розстриження?

— За моєї пам'яті подібного — відмови від чернецтва і зняття з себе чернечих обітниць — не було. А ось втечі із монастиря після декількох років послушництва були, і не раз. Така практика духівниками монастиタів заохочується — людина розібралася в собі, зрозуміла, що це «не його». Але за роки послушництва щось для своєї душі придбав. Послушник має цілковите право піти, одружитись, якщо забажає. Нічого страшного в цьому не немає, це нормально.

А що стосується втечі із монастиря постриженого ченця — так, доводилося стикатися. Але, чесно скажу, за 18 років служіння мені стало відомо всього про декілька таких випадків. Я спілкувався з цими людьми, тут мені зрозуміла і мотивація, що привела в чернецтво, і мотивація відходу із чернецтва. Цих лホдей щиро шкода, вони заплуталися в собі.

А яка мотивація?

— Ну пішла людина в чернецтво не подумавши, від зовнішніх причин, від якогось романтизму. У самому чернецтві спокусився лише на зовнішній образ, а не на внутрішній зміст чернецтва. А потім, так само, спокусився романтикою і зовнішнім блиском мирських радощів.

Можна сказати, що помилився сам, коли став ченцем. Можна сказати, що помилилися і ті, хто постриг його в ченці. Тільки от я думаю, що Бог не помиляється! І якщо Він дозволив людині прийняти чернечий постриг, то, напевно, була у нього можливість реалізуватися як ченцеві. І якщо людина цю можливість не використала, відкинула її, то це цілком на його совісті. Це моя особиста думка.

А, по-вашому, йому краще було залишитися і лицемірити до кінця свого життя? Можливо, причина негативного ставлення деяких до чернецтва якраз в тому, що вони не раз спостерігали за тими, що не «відбулися» як ченці, і які продовжують жити в монастирі?

— Почнемо з того, що ченці якраз і йдуть від світу, щоб їх не «спостерігали» як піддослідних кроликів ті, кому більше в житті зайнятися нічим. У монастир йдуть ради виправлення своєї душі, а це процес перманентний, не все відразу виходить.

І чому відразу «лицеміри»? Щоб простіше було пояснити, вдамся до аналогії. Чернецтво можна справедливо назвати «духовною гвардією» Церкви. І, так само як і у військах, гвардія — це не лише красива форма, «еполети і аксельбанти» (або «клобуки і мантії»). Знаєте, в окопах, під натиском ворога, навіть гвардійці поводяться по-різному. Хтосフ воює, а хтось з переляку може і на дно окопу сховатися. Він «лицемір»? Про це добре міркувати сидячи в теплому кріслі.

Знайдуться, звичайно, один-двоє, які залишать позицію, побіжать в тил (або підуть із монастиря). Краще б їм було в гвардію не йти, а де-небудь в обозі кашоварити. Теж робота потрібна і важлива. Але ж самі захотіли подвигів, хоча їх попереджали, що буде важко. На жаль — подвижники із них не відбулися...

А ось той, хто, може, і злякався спочатку, але з часом оволодів собою, потім і битися буде гідно. ᄁому, не кваптесь ухвалювати вирок тим, хто, як вам здається, поки несумлінний в своєму чернечому житті. З часом з них сповна можуть вийти справжні подвижники, святі. Люди святими не народжуються — святими стають. І нехай поки у когось не все виходить, час до смерті у нього ще є. До найостаннішого подиху.

Але якщо вихід з чернецтва відбувся, як це регулюється? Як відносяться до цього? Чи вважається це клятвопорушенням або незмивною ганьбою?

— Відразу видно, що більшість задаючих такі питання, перебувають під враженням світської літератури і фільмів, переважно західних. Їм здається, що коли людина йде із монастиря, це ціла процедура, процесія. Нічого такого немає. Приходить і говорить: «Я прийняв рішення піти». Його запитують, чи добре він подумав, він же думав коли сюди йшов? Але утримувати, хапати за руки, його ніхто не буде.

До цього відносяться не із осудом, а із сумом. Людину жалко — адже він заплутався в собі. У яких стосунках він залишається з Церквою? Дуже часто Церкву розглядають як громадський інститут, як структуタу, але Церква — це добровільне суспільство. Є багато людей, хто до Церкви ніяк не належить або належить дуже формально. Вони живуть самі по собі. Мова не лише про священиків або ченців, я говорю і про мирян. А Церква живе по своїх правилах, як кожна сім'я або суспільство. Але в того, що пішов з монастиря ніхто не стане кидатися каменями, за ним не ганятимуться з дрекольями і так далі. Як його сприйматимуть, в статусі мирянина або по-іншому — вирішується у кожному конкретному випадку.

Так, не дуже добре, що пішов, але потрібно пам'ятати, що судити його будуть не люди, а Бог. І полагається Церква на Божу волю. Нехай Господь, як Сам знає, потурбується про цю людину і про його спасіння. Не нам, не Церкві, він давав свої обітниці, а Богові. От нехай Бог про нього і потурбується. Пожив з нами — не вийшло. Ну що ж, насильно в монастирі ніхто не тримає. Це потрібно пам'ятати.

А чи є обряд разстриження?

— А як ви це представляєте? При постриженні зрізаються чотири невеликі пасма волосся. А коли його назад розстригають, то два дужі ченці тримають його за руки, вмочають головою в конторський клей, і приклеюють його волосся назад?! Посміялися? Я теж.

У пізньому середньовіччі були імпровізовані спроби надати «разстриженню» деяку обрядову форму. На щастя, вони не прижилися, тому що з богословської точки зору не мають підстави.

Коли людина хоче піти, то він віддає свій чернечий одяг. Як правило, ці речі спалюють — так утилізувалися всі освячені предмети, що вийшли з вжику. А доношувати за ним навряд чи хтось захоче. Це речовий аспект. Крім того, є аспект церковно-юридичний. У церковних документах оформляють, що він просто вже не являється тим-то і тим-то. Розстригу просять не видавати себе за священнослужителя або ченця. І все — йде собі спокійно, куди хоче.

Загалом, його не умовлятимуть залишитися. Лише запитають, чи добре він подумав.

Часто доводиться чути думку про те, що ченці це ті, хто в чомусь себе переконав, надумав собі щось із-за обмеження уві сні або інших потребах, довів себе до знемоги і став таким, що легко внушаємим?

タヤ Питання в тому, чи не являються ченці ідіотами, які «замолилися і домолились», і «переконали себе в чомусь»? Задовго до того, як це питання спробувало задати Церкві секулярний світ, Святі Отці давно на нього відповіли. Вони написали цілі томи книг про духовну пошкодженість. Духовна пошкодженість, або спокушання — це коли людина починає видавати бажане за дійсне. Церква давно-давним дала цьому явищу однозначну оцінку як спотворенню духовності, як негативному духовному досвіду деяких.

Чернець спить по потребі, стільки, скільки потрібно для відновлення сил. І, якщо з ним виникає щось подібне від перевтоми, швидше за все, він поговорить про це зі своїм духівником. Або братія замітить, що він чудити починає і повернуть його на землю, щоб не було ні голосів, ні видінь. Те, що святоотечне богослів'я називає богомисленням, сильно відрізняється від малювання в думці «чебурашки, в якого немає друзів».

Для християнина Бог — це реально існуюча Сверхлічность, а не «уявний об'єкт». Святі Отці завжди говорили: «Не уявляй, не мрій, не включай свою фантазію». А дуᄐки про Бога — це щоденна робота в контексті моїх взаємин з Богом. Не зацикленність, не замоленність. «Видіння» — це, як правило, до психіатра. Ми пересичені нездоровою містикою телеекрану, для нас це обов'язково якісь чудеса і видіння. Так, в християнстві є місце і диву, і одкровенню Божому. Але Церква відноситься до цього з великим міркуванням, завжди критично і скептично все перевіряє, аби відокремити зерна від плевел.

Багатьом здається, що Церква розглядає видіння саме як Божественне одкровення. Що скажете на це?

— Ну, по-перше, одкровення — це не завжди видіння. Особисто у мене досвіду видінь не було. По-друге, на тему особистого містичного досвіду Церква радить спілкуватися лише зі своїм духівником. Про тих людей, які мали досвід Божественного одкровення, ми взнаємо після їх смерті. Тому що люди, які духовно молодше, цього просто не зрозуміють, не вміщатимуть. А ті, хто духовно старше, дадуть по шиї і скажуть: «Навіщо ти про це розповідаєш?»

Моя порада: тримаєтеся подалі від людини, яка на всіх кутах кричить, що у нього видіння. Аналогічно, якщо якийсь лікар скаже вам, що йому з'явилися інопланетяни і порадили помазати вас чарівною маззю «від всіх хвороб». Швидше за все, ви остережетеся йти до такого лікаря, справедливо запідозривши, що йому не інопланетяни являлися, а у нього біла лихоманка. Ви підете до звичайного дільничного терапевта. Якщо він не зможе допомогти, пошле вас до професора, але не до того екстрасенса, якому являлися інопланетяни. Інколи ви можете зустрітися з «професорами духовного життя» (Церква називає їх стацями), але в основному вам доведеться зустрічатися з «дільничними терапевтами».

За рахунок чого живуть монастирі, не натуральне ж господарство їх годує?

— Сьогодні монастирів, які живуть майже натуральним господарством, одиниці. Монастирі бувають різні, але основне джерело доходу монастиря — це добровільні пожертвування. Один монастир стоїть посеред столиці, туди часто заходять віруючі, жертвують. А інший — в лісовій глушині, і добре, якщо у них є доброзичливець, спонсор, який їм допомагає, чим може.

タヤ Тоді, пробачте, ченці — жебраки? Вони завжди просять?

— Ні, не жебраки. Я знаю по своєму досвіду. У математиці є такий дуже хороший термін: необхідні і достатні умови. Господь посилає людині не бажане, а благопотрібне — те, що потрібно на благо, те, що його не калічитиме, не уб'є. Рівно стільки, скільки потрібно. Ну, наприклад, навіщо тобі зараз 50 буханок хліба, які у тебе зацвітуть? Тобі вистачить одної.

У монастир не йдуть ради заробляння грошей. Кошти потрібні такі, аби це все лише підтримуватᄌ. Ченці — не жебраки. Вони присвятили себе Богові, Бог про них і піклується... через людей.

А ось з приводу того, що вони нічого не роблять. «Чим ви там в церкві займаєтеся? Молотом не махаєте, прийшли, почитали — і все?!» Запам'ятаємо це питання, ми до нього ще повернемося і відповімо детальніше. Люди, задаючи подібні питання, самі відверто признаються, що їм важко навіть годину в храмі постояти, помолитися про своїх близьких. Віруючі люди знають, що участь в богослужінні (а не просто присутність як туриста) — це важко навіть просто фіᄋично. Молитва — це важко! З чим це можна порівняти? Це крик твого серця. Якщо голосно кричатимеш, у тебе горло буде боліти. Молиться за людей — це праця! І хто знає, можливо, багато із скептиків і «совопросников века сего», і навіть ганьбителів чернецтва, все ще живі лише тому, що десь якісь ченці про них моляться.

На думку більшості людей, ченці — безглузді, ледачі люди, які займаються нісенітницею і витрачають своє життя даремно?

— Ні, мені так не здається. У мене не раз був привід подумати, навіщᄒ я це роблю. І, напевно, ті люди, які мене за щось подякували, — тому свідоцтво.

Зрозумійте, чернець живе не для себе. Можете собі уявити, що ви будете постійно в підвішеному стані, ви постійно вирішуватимете чиїсь питання? Ви не житимете для себе, як живуть більшість людей. Ви житимете для інших: для братії монастиря, для прихожан. Для тих, що звертаються до вас з питаннями, за порадою. Але не для себе! Ви стаєте не егоцентричні, а христоцентричні. І ваша любов до Христа втілюватиметься в «і того, хто приходить до Мене, Я не вижену геть» (Ін. 6:37).

Люди приходять до тебе з питаннями, і ти витрачаєш на них сили і час. Тай ніколи мені лінуватися. Я не страждаю недоліком роботи — ні фізичною, ні розумовою. У мене робота є завжди. І її завжди дуже багато.

Якщо це так важко, як ви говорите, то чи не виникає бажання зайнятися чим-небудь простіше? Пожити «для себе»?

— Бог доручив мені цю працю, і я його не кину! Звичайно, я теж жива людина. І у мене, як у будь-якої людини, буває скорботи, смуток. Тільки у ченців спокуси бувають набаᄈато тоншими.

У чому різниця між спокусою мирянина і ченця? Для мирянина спокуси — як удар поліном, як нокаут. Ти знепритомнів, але потім відійшов, прийшов в себе. А ченців біс коле тонкою гострою спицею. Крові немає, зовнішнього пошкодження немає, але внутрішній крововилив приводить до смерті! Тому чернечі спокуси витонченіші, проникаючі глибоко всередину.

Бувають періоди відчаю, але вони вирішуються, завдяки досвіду тих, хто пройшов цю дорогу до мене. Але відчаю, про який ви згадували, у мене ніколи не було.

Якщо ченці хочуть допомагати людям, можна йти вчитися на лікаря, або іншим професіям, де потрібно допомагати людям, або допомагати дитячим будинкам, будинкам престарілих замість того аби «ростити капусту» в монастирі?

— Так, це розхоже уявлення про те, чим займаються в монастирі, і про те, що є благо. Напевно, варто визначитися в термінах. Ми по-різному розуміємо благо, одне і те ж слово трактуємо по-різному. Річ у тому, що секулярне сприйняття розуміє благо як благополуччя — «благо отримувати». А для Православ'я благо — це, перш за все, благодать — «благо давати». Навіть у самих словах видно цей вектор — «на себе» або «від себе». Тому коли світ говорить «що таке добре», мається на увазі пошук матеріальних благ. Типу, «допомогти інвалідам — значить, набудувати їм багато будинків». Я не сперечаюся, це теж потрібно. А краще, аби цих будинків престарілих не було — аби престарілих людей не викидали зі свого будинку в будинки престарілих. Питання складне...

А якщо я скажу, що буде великим благом «убити наших пенсіонерів, аби вони не мучилися»? Я так не вважаю, але коли ми говоримо про те «що таке добре і що таке погано», ми завжди повинні пам'ятати про неоднозначне розуміння блага. Питання в тому, що ми беремо за еталон, по чому (або по Кому) ми вивіряємо це благо? Релігійний гуманізм, християнський зокрема, благо звіряє по Христу. Спираючись на євангельський досвід: що б сказав ось Той євангельський Христос, Якого я знаю не лише по книзі, але і із власного досвіду? Що б Він сказав, знаходячись поряд зі мною? Чи згодне «моє добре» духу Євангелія?

А є інший еталон — секулярний гуманізм. Ви знаєте, адже і фашистські концтабори в Германії вважали благом! Війни і багато страшних злодійств вважали благом! Ще зовсім недавно на партзборах закликали: «Шкідників — до розстрілу!» І ми, в більшості своїй, з натхненням це схвалювали. Але «блага» колективізації і розкуркулення виливаються в жертви голодоморів.

Допомагаємо і інвалідам, і хворим, і нещасним, і хто має потребу. Але допомагаємо з міркуванням! А та допомога, яку пропонує світ, часто буває гіршою за свідому шкодテ.

Складне питання...

— Так, складне питання. Це окреме питання про гуманізм.

Але часто допомога Церкві і чернецтва сприймається лише як духовне окормлення, а якщо конкретна робота — просто «горщики виносити» в дитячих будинках?

— Повірте, є і це. Я наведу приклад: у одному з монастирів, є будинок престарілих, і ченці доглядають стареньких, частина яких вже вижила з розуму. Горщики виносять, памперси міняють. Або ж монастир, в якому дитячий будинок ᄋ 200 дітей, яких повністю доглядають черниці. Але ченці, які роблять конкретні справи, про це не даватимуть оголошення в газету, не стануть трубити про свою добродійність на всіх кутах.

А чиясь думка, ніби то вони «нічим не займаються» — їх мало турбує. Ви знаєте, людина, яка хоче бачити хороше, він побачить хороше, а людина, яка хоче побачити грязь, він лише її і побачить. Але я вам скажу, що виносити горщики можуть і ті, які не уміють робити того, що уміють робити ченці.

А що можуть робити ченці такого особливᄒго?

— Чернець присвятив себе молитві і богоспілкуванню. Його справа — молиться за весь мир, і про тих, хто не молиться про себе.

Багато хто думає, що ченці — це ті, хто нічого не уміє, не хоче думати, вирішувати проблеми, і ці люди йдуть або в армію, або в монастир?

— Було б великою помилкою розглядати і монастирі, і армію просто як деякий притулок лузерів. Шкода, що в суспільстві сформувалося подібне відношення до свого війська. Адже не дарма говорять: «Хто не хоче годуваツи свою армію — годуватиме чужу». Втім, не про армію наша розмова. Хоча, частково, аналогія доречна. Суспільство, що відвернулося від свого коріння, негативно і скептично відноситься до своєї віри, легко стає здобиччю заїжджих окультних «махатм», сектантських проповідників і циганських телеворожок. Що ми із скорботою і спостерігаємо.

А щодо лузерів... Думаю, що якийсь відсоток таких людей є і в монастирях, і в будь-яких арміях. Але зовсім не вони задають там тон, визначають суть того, що відбувається. Я знаю досить багато ченців, які, якби вони не пішли в монастир, стали б у миру успішними бізнесменами, можливо — мільйонерами. Але вони знайшли щось важливіше, вище для себе. Як я можу людині розповісти про цей дотик до Вічності, якщо він про Вічність взагалі ніколи не замислювався?

Пам'ятаєте, в Євангелії від Луки, як Марфа «піклувалася про велике пригощання» (Лк. 10:38...42)? Адже Христос не докорив Марфі в даремності її праць. Лише відмітив, що те, чим займалася в цей час її сестра Марія, було набагато важливіше і потрібніше — просто поговорити з Богом. Чи чаチто ми здатні відкласти щоденну метушню ради цієї бесіди, ради молитви, богоспілкування? Ченці залишили світ саме ради цього, вибравши справою свого життя дотик до Вічного.

У чому ви бачите своє служіння, в чому воно приносить користь суспільству?

— Я служу Богові і людям. Богові нічого не потрібно, Йому все вистачає. Він дав мені це життя, аби я, служивши Йому, хоч чомусь навчився. Довкола мене достатньо багато людей, яким я постійно для чогось потрібний, ради яких я жертвуватиму своїм часом, здоров'ям, багатьом іншим. Якщо знадобиться — пожертвую життям. Повірте, це не пусті слова.

Що буде, якщо жінок пустити на Афон?

— А що буде, якщо циганський табір пустити до вас в квартиру? Афон перестане бути Афоном, так само як і ваша квартира, перестане бути вашою квартирою. Ну, повинно ж бути десь місце, де діють свої правила? А що буде, якщо жінок пустити в чоловічий туалет? А що буде, якщо на футбольне поле під час матчу випустити кордебалет?

У мене теж є двері, не броньовані, але із ᄋамком — просто щоб не шастали. А що комусь робити у мене в квартирі? Що жінкам робити на Афоне? Подивитися?

А якщо всі раптом масово підуть в ченці, тоді у миру людей не буде?

— Ні, не підуть.

Взагалі-то, подібне питання не по дитячому приголомшує силою думки! Відразу видно, що в задаючих його працює не лише кора головного мозку, але і сама його деревина...

А раптом?

— А якщо всі масово підуть в пожежники? Пожеж не буде, але і медициᄑи не стане.

Відсоток чернецтва коливається в певних рамках. І в епоху церковного благоденствування, і в епоху гонінь, їх приблизно однакове число. Тому, масово — не буде!

Повинен сказати про загальну помилку людей, задаючих подібні питання. Я не знаю, де вони так багато побачили ченців, де їх ченцями так злякали. Адже ченців не так багато! На сайті РПЦ є статистика, де вказана кількість монастирів і кількість ченців — їх не багато. Якщо порівняти із загальною кількістю жителів, то ченців — одиниці! Якщо порヨвнювати, скільки учнів духовних семінарій йдуть в монастир в процесі навчання, або будь-коли після її завершення, то чітко просліджується пропорція 80/20. Із семінаристів 80% — одружуються, 20% — йдуть в чернецтво. А вже відсоток тих, хто розчарувався, дуже незначний. Адже, як вже говорив, дають досить довгий час подумати перед тим, як стати ченцем.

Ви постійно розглядаєте перехід у чернецтво від зовнішніх причин, а я вам говорю, що в чернецтво приходять тому, що Бог покликав. Я не говорю, що вони кращі або гірші, вони такі, які вони є. І маチового переходу в монастир не буде.

У чернецтво не ховаються, як в нору. У чернецтво видираються, як на скелю.

Як ченці можуть відмовлятися від природної сексуальної потреби, без якої люди жити не можуть? Адже у них є просто природна фізіологія?

— З дуже великим трудом. Якщо спробувати відмовитися від цього без відмови від багато чого іншого — нічого не вийде. Відмова ченців від інтимного життя не можна розглядати у відриві від всієї чернечої аскетики. Доброчесність досягаєтьсマ лише в контексті всього аскетичного подвигу. Про це написано багато книг. Я не скажу, що це легко. При цьому, прошу відмітити, що ченці — це нормальні здорові люди, не сексо-, не психопатологічні. Не імпотенти, не збоченці. У чернецтво приходять люди самого різного темпераменту, різної фізичної сили.

Дуже проста і одночасно дуже складна аскетична практика — коли ти уникаєш цього. З часом ти перебудовуєш своє мислення, свідомість, ти не зациклений на сексі. Задача не просто стримуватися, а звільниться від сексуального відношення до світу. Коли ти не розглядаєш людей як сексуальні об'єкти. У нормальної здорової людини не виникає сексуального потягу до близьких родичів. Це трохи схоже на те, коли ти всіх людей сприймаєш як близьких родичів. Фізіологія у ченців така ж, як і у всіх людей. Але у ченців є багатовіковий аскетичний досвід, досвід роботи по приборканню бажань своєї плоті. Це не просто «сублімація лібідо». Все набагато і простіше, і складніше...

Серед ченців є гомосексуалісти?

— Не більш ніж серед лікарів або військових, ᄚбо водіїв тролейбусів.

Невже сьогодні вже жодне інтерв'ю не обходиться без згадки про педерастів? Таке враження, що суспільство вже не може прожити без «цієї теми», як «Ватсон без трубки» (з анекдота).

А як ви до цього відноситеся?

— Я до цього не відношуся!

Відношення Церкви до цього однозначно біблейське — негативне, як до гріха.

Скажу чесно, на питаннях гомосексуалізму я не знаюся, мені це просто не цікаво. Прагну з ними не перетинатися. Мене це не турбує, це їх гріхи. Для мене навіть думати про це бридко, у мене своїх гріхів вистачає.

Я людина грішна і гидливо відношуся до таких людей. Але коли я приймав покаяння у таких людей, у мене було зовсім інше відчуття — для мене не було людини рідніше, ніж грішник, що кається! Які б у нього не були гріхи, не лише гомосексуалізм. Наприклад, я шкуродерів також не люблю — тих, хто отримує задоволення від страждань живих істот. Для мене це бридко, а коли людина кається в цьому — я за нього невимовно радий.

Але в монастирях цього не повинно бути?!

— Ви ж розумієте, що в монастир люди не з Луни прилітають. Ще недавно про це було соромно говорити, а зараз це стало модно. Включіть телевізор, переключіть декілька каналів, і вам обов'язково покажуть педерастів. Показують фільми і передачі, де ця тема в центрі уваги. Як я повинен «толерантно» до цього відноситься? Погоджуватися, що це здорово і нормально? Е-е ні-і, я залишаю за собою право на «нетолерантність».

Повірте, як практикуючий священик, що прийняв багато сповідей, я знаю, що це і до чого, до яких результатів це приводить. Нічого хорошого. Так, якщо десь в монастирях це є, це погано. Як в будь-якій сім'ї — стосунки можуть бути нормальні і ненормальні. А вже сім'я зживає або не зживає ці гріхи і пороки.

Чому монастирі, не дивлячись на обітницю нестяжання, мають майно, інколи навіть більше?

— Знову ж таки, необхідне і достатнє. У ченців є своє господарство, ченці будують келії. Монастирське майно і особисте майно ченців — зовсім не розкіш. Чеタнечі келії — той же гуртожиток, звідки там «велике майно»? Надивляться фільмів, начитаються досужих байок — і давай шукати «монастирські скарби»!

Адже ченці набагато краще за інших людей знають, що нічого матеріального не візьмуть з собою в могилу. Тому що згадують про це щодня. До речі, «старовинні монастирські речі» коштовні саме своєю історією, як пам'ять про минулих господарів.

Взагалі-то я вже відповідав на це питання в своїй розповіді «Жадный монах».

Ченці мають ту власність, яᄎа дозволяє їм більше часу приділяти молитві. Це «благополуччя для благодаті», як ні парадоксально це звучить. Воно не «для себе».

Що, по-вашому, ченці просто повинні нікуди не ходити і чекати коли їх Бог нагодує? У рот впаде само? Слова Христа про те, що не потрібно піклуватися про матеріальне, для сучасної людини, можна переказати так: «не заморочуйтесь на матеріальних благах». Ось ченці так живуть!

Сучасне суспільство зациклилося на споживачі. На цьому принципі сьогодні будується все суспільне життя. Багато людей лише тим і живуть, що потрібно щось купити, а потім купити взамін щось нове, і так далі. Ченці ж прагнуть з цієї споживчої круговерті випасти. Наприклад, у мене є меблі, які на три роки молодші за мене, але я привів її в нормальний вигляд, щоб не були такими обшарпаними. А коли людина щороку міняє меблі, машину, квартиру — він просто не визначився в своїх бажаннях і потребах.

Коли ти знаєш чітко, що тобі потрібно, набагато легше, це допомагає жити.

При підготовці до інтерв'ю один мій колега, журналіст, сказав: «Що може відповісти чернець, якщо все його життя будується на одній великій брехні?»

— Мені просто шкода таку зневірену людину. Люди, які ні в що не вірять, хочуть бачити довкола себе таких же нещасних і таких же зневірених, як і вони самі. Їм так легше. Коли бачиш благочестиву людину, можна спробувати хоч в чомусь наслідувати йому. А можна сказати, що такого не буває. Людині злочестивій дуже б хотілося, аби порядних людей не було. Тому що сама наявність порядних людей викриває неправду їх життя, робить їх існування нестерпнᄌм. Ось і живуть за принципом «здохни ти сьогодні, а я завтра».

Сьогодні деякі лише і роблять, що на просторах інтернету показують всьому світу вміст своїх шлунків, який у них з усіх боків лізе. Будучи нездібними зробити щось добре, принести в цей світ щось хороше, днями і ночами просто метають нечистоти на все, загиджуючи і отруюючи все довкола себе.

Я і сам не досконала людина, зі своїми пристрастями. Є речі, які я не приховую, але і не афішую. Але я хочу постаратися, аби завтра бути кращим, ніж був сьогодᄑі.

Як ченці можуть вирушати від світу, коли тисячам людей потрібне окормлення?

— Повірте, той, хто шукає окормлення, той його завжди отримає навіть від тих, що пішли від світу. А ось від тих, хто просто хоче убити час в дозвільному базіканні, дійсно варто бігти. Для їх же блага!

Я так взагалі далеко не втік — живу не в монастирі, служу на приході, працюю з людьми, веду молодіжні бесіди. Про всю цю діяльність можна взнати за бажання.

Але в монастирях чоᄐусь така робота не ведеться?

— У одних ведеться, в інших — ні. І це їх право. Знаєте, є люди балакуни, а є мовчуни. Комусь бути місіонером, а комусь відшельником. Не дивіться на чернечу роботу настільки однобоко. Взагалі, коли хтось говорить «лише так і ніяк інакше» — тримайтеся від цієї людини подалі.

Образ роботи буває різним. Форма може мінятися, але лише в тих межах, в яких вона передбачає однаковий вміст.

Чи може чернець користуватися дорогим телефоном, машиною, займати велику житлоплощу, купувати дорогі продукти?

— Можна, але це не є добре. Я вже говорив: необхідне і достатнє.

Система має бути адекватна користувачеві.

Яка зарплата у ченця, до кого ви звертаєтеся в разі нужди?

— Коли я був в семінарії, мені платили якісь невеликі гроші, давали чернечий одяг. Оскільки я служу на приході, приходська громада мені, як будь-якому священикові, нараховує платню. Так само в монастирі, монастир нараховує ченцеві платню залежно від того, де людина працює, які у нього потреби. Все це робиться з міркуванням.

Мене це питання ніколи не займало. В принципі, «то густо, то порожньо». Я можу сказати, що у мене уважні прихожани, які завжди мені допоможуть. У мене багато друзів. Якщо зовсім туго буде — у них попрошу. Тато з мамою — пенсіонери. Теж допомагаємо друг дружці.

Якби я хотів заробляти гроші, я б в ченці не пішов. Мені вистачає, тому що я зрозумів точно, чого і скільки мені потрібно для моїх потреб. Люди страждають від недоліку грошей, тому що не роᄋібралися в своїх потребах. Багато речей купують лише тому, що це престижно, тому що у «всіх є», культове і так далі А ченці користуються необхідним. І якщо у ченця багато місіонерських поїздок, якщо йому потрібна машина — Господь посилає.

До речі про машини. Чому ченці, коли їм дарять дорогі машини, не продають її і не віддають гроші жебракам? Або на даровані гроші купують дорогу машину?

— Рахувати гроші в чужій кишені — непристойно! Але це так, до речі.

Якщо ченцеві подарували доタогу машину, а він продав і роздав гроші жебракам — про це ви не почуєте у випуску новин. Таких випадків вистачає, повірте. Просто не в євангельській традиції це афішувати.

Далі. Уявіть, що ченцеві подарували дешеву стару іржаву машину. В результаті чернець повинен перекваліфіковуватися з ченця в автомеханіка, який буде годинами копошитися в цьому мотлосі. Адже машина йому потрібна не для стрітрейсінга, а для поїздок до хворих, вмираючих, для місіонерства, для виконання господарських доручень монастиря. А тут машина начебто і є, аᄏе її і немає! Думаєте, чернець так більше користі принесе?

Продати і роздати? Десь я вже це чув! Здається, один не самий кращий євангельський персонаж вже пропонував продати миро і облагодіяти всіх жебраків (Ін. 12:3...6). Скажіть, що надто багато міркувань? Невже простіше, як сказав Шариков: «Що тут думати? Узяти все і поділити!» Пробували — не вийшло. Людині гроші підуть на благо тоді, коли він буде готовий.

Жебраки частенько працювати не хочуть з принципу, у них алергія на лопату. Ось візьмете ви з вулиці середᄑьостатистичного бомжа, купите йому квартиру, дасте всі матеріальні блага. Що буде через деякий час? Через тиждень квартира стане притоном, всі гроші будуть пущені на сумнівні розваги. Все це не піде йому на користь, якщо він сам не буде готовий морально до такого «дару зверху». Тому, все повинно робитися з міркуванням.

Я кілька разів проводив експеримент: людина просить на хліб, я говорю, пішли зі мною до супермаркету я тобі куплю не лише хліба, але й їди на декілька днів. Здогадуєтеся, куди мене посилають? Тому що просять налічні або для тих, що за ними «дивляться», або на пляшку. Адже просили-то на їду, а випивка — не першочергове. Отже метод «все поділити» — не працює!

Є таке хороше правило, яке допоможе вам подавати на вулиці з міркуванням. Просто озирніться довкола. Напевно у вашому дворі, будинку, парадному живуть люди, що мають потребу. Візьміть конкретну людину і йому допомагайте, просто так. Ось це і буде ваша добродійність, а не потурання жебрацтву.

Чому замість того аби бути кимось що щось створює, ченці закрилися? Адже навіть душевну втіху можуть давати психологи, і ченці могли б ними стати?

— Вся перша частина питання показує, що для людини благо — це лише матеріальне. Я вже говорив про це — ми по-різному розуміємо слово благо.

А по-друге, з приводу психологів. Перефразовуючи слова одного з кіногероїв Стівена Сігала відповім: «Скажімо так, а ще я психолог». Але питання про душевну втіху в першу чергу стосується не всього чернецтва, а священиків-ченців.

Служіння священика включає психологічну допомогテ, хоча і не зациклюється на ній. Я детально не пояснюватиму різницю між психотерапією і духівництвом. Кажучи образно, духівництво подібно до куба, а психотерапія — лише квадрату. Психотерапія, психологія — це лише деяка плоска проекція, лише малий образ розуміння того, чим насправді являється людська душа.

Є і очевидніша різниця між психологами і священиками. Вирушаючи на прийом до психолога, ви ретельно досліджуєте вміст свого гаманця на предмет того, скільки хвилин професійної діяльності ви здатні сплатити. І заздалегідь обᄡумаєте свої питання і конкретизуєте проблеми — просто ради того, аби не витрачати час і, відповідно, гроші даремно. При спілкуванні зі священиком цього, на жаль, не потрібно! Адже він обіцяв розібратися з вашими проблемами не Гіппократу, а Самому Богові. Ось і приходять деколи просто поговорити, самі не знаючи, чого хочуть і шукають, абсолютно не зважаючи ні на свій, ні на чужий час.

Священик просто не має морального права відмовити у втісі пораненій, зголоднілій душі. Ось і доводиться присвячувати цьому весь свій час. Практичᄑо — все своє життя. Це і є той хрест священнослужіння, та частинка Хреста Христового, образ якого ми бачимо на грудях священнослужителя.

Чому ченці закрилися в монастирях від світу?

— Монастирі бувають різні. Є відлюдницькі скити, а є місіонерські монастирі. Тут потрібно розуміти одну річ: якщо приходський храм зроблений під потреби прихожан, то в монастирському храмі всі прихожани — це гості, яким дозволили брати участь в богослужінні чернечої общини. Напрошується питання, а яке ви маєте право пᄒзбавляти їх можливості об'єднатися в общини, а для спільного життя і молитви усамітнюватися? Ченці дозволили бути присутнім мирянам на богослужінні, але не дозволяють ходити по їх келіям. Це з тієї ж причини, чому ми не пускаємо в свої квартири всіх підряд.

Знаєте, самота не настільки страшна, як примусове спілкування. Сучасна людина часто страждає від того, що йому просто нема коли навіть розміркувати, побути наодинці з собою, поговорити з Богом. Ченці усамітнюються саме для цього — для бесіди з Богом.

Але діяльність монастирів закрита. Адже все повинно бути відкритим?

— Якщо ви хочете відвертості, почніть з себе — звітуйте в газеті, що ви робите удома. Якщо в монастирі є якісь злочини, то стежити за цим — справа правоохоронних органів. Якщо є церковні правопорушення — за цим стежить церковне священоначаліє.

Кожна людина має право на особистий простір і свободу. Вони є і у ченців, тільки вони їх використовують по-своєму.

Тоді чому ченці коментують події сучасного жиツтя?

— Ченці мають погляд на цей світ з боку.

Світ часто не запитує їх думки?

— Не зовсім так. Спочатку запитують, а потім говорять: «Чому ви втручаєтеся!»

Світ шукає погляду стороннього спостерігача, погляду того, хто знаходиться поза системою споживчих цінностей. Ченці можуть дати відповідь про те, як і що вони бачать у миру. Звичайно, ця думка може бути дуже суб'єктивною — адже ченці люди, а не ангели земні. Вони можуть не знати яких-небудь аспектів або нюансів мирського життя і так далі. Проте ця ж відповідь може бути досить об'єктивною, унаслідок знання людських душ. Адже доброчесності і благочестя, так само як і пороки і гріх, у всі віки одні і ті ж. Ось і питання, з якими приходять люди, дуже часто повторюються, хоча люди вважають свої проблеми неповторними.

Монастирі — це своєрідні акумулятори духовного досвіду Церкви. Саме за цим досвідом туди і звертаються.

Темп життя збільшується з кожним днем. Вже говорив, що сучасній людині просто ніколи зупинитися і タозміркувати. Інформаційний потік обрушується сьогодні на людей з ревом Ніагарського водопаду. І в круговерті цих бризок чоловік вихвачує частковості, не сприймаючи ціле. Саме за поглядом з боку, за оцінкою цілісної картини що відбувається звертаються до ченців.

Чи можуть ченці користуватися комп'ютерами або чимось іншим технологічним?

— З яких це пір стало грішно бути всесторонньо освіченою і грамотною людиною? Наявність світської освіти не є неодмінною умовою чернецтва, але високий інтелектуальний рівень у всі віки був затребуваний Церквою. Самі по собі освіченість і ерудиція не робить людину доброю або злою. Але, погодьтеся, грамотний здатний на більше, ніж неук. Питання лише в тому, чи на благо він свої знання використає.

Ще в роки моєї юності радянська свідомість металася між байками про «безглуздого попа» і захопленими легендами про «семінарську освіту». Так до кінця, мабуть, і не встигли визначитися...

Сьогодні так само. «Вони що, не уміють користуватися інтернетом»?! І тут же: «Ах, вони користуються інтернетом»! Що не роби — не догодиш! Адже питання не чим, а для чого ти цим користуєшся. Адже ножем теж можна різати хліб, а можна людей. Все потрібно уміти використовувати для духовної користі своєї і ближніх.

А в комп'ютерні ігри ви граєте?

— Колись! Тим більше я вже сам став персонажем комп'ютерної гри — один з героїв відомої серії ігор носить моє ім'я, інший є 3D-моделью моєї зовнішності.

Як ви відноситеся до спілкування в інтернеті, блогам, інтернет-співтовариствам?

— Особисто я завжди віддаю перевагу живому спілкуванню чим комп'ютеру. У інтернеті віддаю перевагу оффлайн-спілкуванню (листування по електронній пошті) — воно більш аргументоване. Живі журнали і блоги вражають великою кількістю амбіцій, неуцтва і банальної неписьменності. Хоча трапляються і приємні винятки.

Втім, енциклопедичні відомості для мене завжди кращі чиїхось видумок. З приводу «Однокласників» і т. п. — мені сповна вистачає реальної дружби з тими, кого я знаю, чим ігри в дружбу з тими, кого я не знаю. До речі, для кого збирають відомості про подробиці біографії «однокласників» і інших «вконтактьоров»?

В світі, де грішник не може сховатися, не сховатися і праведникові...

Ви ходите в кіно? Дивитеся телевізор?

— Я дивлюся в основному ті фільми і передачі, які мені служать місіонерськими мостами. Я повинен знати, що у людей на слуху, аби від цього будувати розмову. Аби не бути схожим на інопланетянина, що не знає, хто у нас президент і тому подібне. Можна, звичайно, і без цього прожити, але буде складно з людьми спілкуватися в доступній формі. Проте, деякі теми в массмедіа, я все одно ніколи не вивчатиму.

А як, по-вашому, чому людям здається, що ченців дуже багато?

— Вже пояснював. Частково тому, що чернецтво для них — більмо в оці. Тут спрацьовує звичайна ксенофобія. Людина бачить не такого як він. Це його дико дратує, він не може його зрозуміти, він його боїться, і йому скрізь увижаються ченці (євреї, фашисти, чекісти, гомосексуалісти — потрібнᄉ підкреслити).

Йде по вулиці чернець, і вже він стає об'єктом пильного спостереження. Можу по собі сказати, якщо я в чернечому вбранні заходжу в магазин, всі відразу починають живо цікавити вмістом моєї купівельної корзини. Причому, щоб вони там не побачили, їх все буде дратувати. Якщо я собі куплю гнилої картоплі, скажуть: «Ось, чим вони харчуються»! Якщо я собі куплю делікатесів: «От, заїлися»! Хоча я купую прості продукти — ті ж, що і всі.

«А хіба вам це можна? Хліб білий купувати! Адже зараз же піст?!» Всі відразテ такими знавцями посту стають! Багато людей сприймають піст як дієту, і відповідно міркують. За 70 років багато традицій перервалися. І люди, не знаючи де почерпнути саме церковне вчення про віру, почали посилено додумувати. На жаль, для багатьох релігія стала набором обрядів і табу, а не живим богоспілкуванням.

Я завжди наполягаю на усвідомленому виконанні обрядів. На вільному самообмеженні на щось, як твоєму свідомому волевиявленні. На розумному самообмеженні, а зовсім не на простому виконанні якогось ритуалу. Все повинно робитися осмислено.

Що дає вам упевненість у виборі дороги?

— Слово «дає» можна двояко тлумачити. Що підкріплює мою упевненість? Або до чого приводить ця упевненість?

Підкріплює мене те, що дуже багато людей гідно пройшли цю дорогу, про багатьох з них я знаю не з чуток — з прямого спілкування. Я живу в цьому, я живу цим — це природно. Все це підтверджується моєю постійною чернечою практикою, яку я не сам контролюю, я теж раджуся з духівником, я не витягую себе за волосチя. Постійно вивіряю себе. Знаєте, будь-який точний прилад потрібно вивіряти — порівнювати з еталоном.

Друге питання: навіщо? Можливо, прозвучить банально, але «я хочу своє життя прожити так, щоб не було боляче і образливо за безцільно прожиті роки». Я вже багатьом людям чим міг, тим допоміг. Щось хороше я приніс. Я також знаю і про те погане, що я приніс в цей світ, і хочу це, по можливості, виправити. Я хочу виправити себе. Все моє життя — просто вступний іспит у Вічність...

Чому ви погодилися на інтерв'ю?

— Мені піариться не потрібно. Мене вже достатньо добре знають по книгах, публікаціях, телепередачах, по бесідах з молоддю в Іонінському монастирі і моїй приходській службі. Врешті-решт, є мій сайт о-val.ru, де викладено все написане мною.

Я погодився лише тому, що мій хороший знайомий попросив мене дати це інтерв'ю. Я пропонував йому сходити в монастир — там ченці кращі за мене. Але він наполіг, аби на ці питання відповів саме я. Причому, якщо міркувати по-мирському, я безкоштовно витрачаю свій час і сили, замість того щоб, як ви говорите, доглядати хворих, спати, байдикувати, споглядати якісь видіння і інше, що ви можете придумати.

Як ви відноситеся до нападок на чернецтво і частих негативних випадів у бік чернецтва?

— Відношуся дуже просто. Будь-які відповіді на «незручні» питання — це дорога місіонера. А дорога місіонера пролягає між двома відомими цитатами з Нового Заповіту. З одного боку: «Будьте завжди готові всім, хто домагається від вас звіту про ваше уповання, дати відповідь з лᄚгідністю і благоговінням» (1 пет. 3:15). А друга сторона цієї дороги: «Не давайте святині псам i не кидайте перлів ваших перед свинями, щоб вони не потоптали їх ногами i, обернувшись, не розтерзали вас»(Мф. 7:6).

Якщо людина, чогось не знаючи, скептично відносячись до чогось, запитує щиро, аби це взнати — я готовий витратити весь свій час, аби йому це пояснити. А якщо людина запитує в стилі міліційного слідчого, якого не цікавить твоя відповідь... Він не чекає твоєї відповіді, він чекає, аби ти почав плутатися в свідченнях. З такою людиною я розмовляти не буду — це даремна витрата часу, і мого, і його. Тому, коли мене про щось запитують, я дозволяю собі поставити декілька питань, аби з'ясувати, наскільки людина зацікавлена відповіддю, слухає він мене чи ні.

Я за конструктивний діалог, а для цього потрібно відразу визначитися з поняттями. Я не люблю тих, хто просто бризкає нечистотами, хто не хоче нічого знати і просто «мітить територію» своїми нечистотами. Йому все одно, над чим глумитися, що обливати гряззю. Невже в їх душах нічого окрім грязі вже не залишилося? Невже вони дійсно вже не здатні нести в цей світ щось добре, позитивне? Хоча у відношенні до них навіть зовсім вже мирський інтернет радить «не годувати тролів»! Мені таких людей просто жалко. Жалко, що вони витрачають на це своє життя, забуваючи, що воно у нас не така вже й довге. Думаю, чим старше вони будуть, тим більше розумітимуть, що витрачати на це своє життя не стоїть.

Я за діалог із всіма, за нормальне людське спілкування. Я аніскільки не рахую кого-небудь нижче, або гірше за мене, навіть якщо ми стоїмо на різних життєвих позиціях, дотримуємося різних точок зору, поглядів. Хоча я і залишаю за собою право відмовити в спілкуванні. Але це люди, і я, як християнин, повинен відноситися до них з любов'ю. Не умовляючи себе, я хочу весь час пам'ятати, що і за них розіпнувся Христос, навіть якщо вони про це ще нічого не знають...

Питання підготував: Олександр Бойко
http://o-val.ru/rz/100501.htm

http://www.orthodox.kiev.ua

Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі